Fotoatskaite: Gribi redzēt, kāda būs Mjanma, kad tūrisms to sabojās?

Lai gan mūsu Ārlietu ministrija (līdzīgi kā lērums citu valstu atbilstošās iestādes) iesaka izvairīties no Mjanmas lielākās daļas apmeklēšanas, kā arī brīdina mūs par augstiem terorisma draudiem, ienākošais tūrisms Mjanmas Savienībā aug ārkārtīgi strauji, pēdējo piecu gadu laikā tas ir seškāršojies un tagad sasniedz 4,5 miljonus ceļotāju gadā. Tas gan vienalga ir divreiz vairāk nekā Latvijā, bet rēķinot uz valsts milzīgo teritoriju un iedzīvotāju skatu, kā arī salīdzinot ar visām kaimiņvalstīm, tas tāds sīkums vien ir. Tomēr tendence ir skaidra – ja gribi paspēt redzēt īsteno Mjanmu, tagad ir pēdējais brīdis sākt plānot ceļojumu.

Īsumā izstāstīšu, kāpēc tā. Kad astoņdesmito gadu beigās Mjanmā notika militārais apvērsums, tika sagrozīta valsts konstitūcija, visās nozarēs ieviesta militārās valdības kontrole, naudiņas novirzītas tikai militāriem mērķiem, nu, viss tieši tā, kā visās normālās militārās valstīs jābūt. Deviņdesmito sākumā Nacionālās Demokrātijas Līgas līdere un vispār visas valsts pro-demokrātiskuma simbols Auna San Su Či aicināja pasauli boikotēt Mjanmas tūrisma sektoru, un uz valsti nebraukt, jo visa tūrisma ienestā naudiņa tāpat nonāca militāristu rokās, kuri to veikli izmantoja nabaga darbaļaužu apspiešanā. Turklāt tolaik valstī patiešām bija bīstami. Kad divi gadu desmiti apkārt, Auna izlaista no apcietinājuma, uzvarējusi vēlēšanās, un valdošais režīms valstī sāk sakārtoties, demokrātu oficiālā nostāja mainījusies – tūrisms Mjanmā vispār esot atbalstāma lieta, bet ar to jābūt piesardzīgam, pa Mjanmu jāceļo atbildīgi. Ar “atbildīgi” domājot nevis pie mums pazīstamo “Nemet plastmasas pudeli zemē” atbildīgi, bet gan “seko līdzi, kam dod savu naudu” atbildīgi. Jo daudzas tūrisma kompānijas joprojām darbojas militāristu atbalstītas un pārraudzītas, tādējādi arī to ienākumi nenonāk vis tūrisma infrastruktūras vai vietējo sabiedrību salabošanai, bet ļauno cilvēku kabatās un ļaunajos plānos. Tāpēc tiek ieteikta individuāla ceļošana un līdzekļu izdalīšana pa reģioniem, ciemiem, ģimenēm. Starp citu, ceļojot ar personīgo transporta līdzekli, Mjanmā nemaz nevar legāli iebraukt, neizmantojot kādu no aģentūrām, kuras savukārt par tādu pakalpojumu noplēš vismaz simt dolāru dienā.

Labi, aizrunājos. Tātad – Mjanmā lēnām viss sāk sakārtoties, tūristi sāk ierasties, mētāt savu naudu pa labi un pa kreisi, tādējādi iemācot vietējiem uzvesties kā tādiem indiešiem. Pagaidām tāda lieta novērojama tikai pašā populārākajā galamērķī – Baganā, bet domājams, ka tūristu skaitam pieaugot, tā kļūs par īstenību arī visur citur, kur parādīsies lielāki tūristu bari. Tā kā – mudīgi pērc biļetes un brauc uz mīļo Mjanmu! Drīz vairs mīļās Mjanmas nebūs!

Bet kamēr biļetes vēl neesi nopircis, paskaties, kā Mjanmā gāja mums. Ne tikai tūristu pārņemtajā Baganā, bet arī Mingunā un Inles ezera apkaimē. Lūk, bildes:

2 komentāri rakstam “Fotoatskaite: Gribi redzēt, kāda būs Mjanma, kad tūrisms to sabojās?

  1. Interesanta fotoatslaite. Kaut kā to biju palaidis garām, kaut gan jau biju lasījis jaunākus materiālus.

Raksti mums komentāru

Tava e-pasta adreses netiks publicēta.